پدیدپرداز پردیس


16

کاهش ریسک بانکها با کمیته حسابرسی قوی

کاهش ریسک بانکها با کمیته حسابرسی قوی

رئیس هیئت مدیره انجمن حسابرسان داخلی ایران با بیان اینکه یکی از ارکان حاکمیت شرکت‌ها بحث کمیته‌های حسابرسی داخلی است، تصریح کرد: به لحاظ فعالیت اطمینان بخش و فعالیت‌های مشابه،‌ این کمیته‌ها در ساختار مدیریتی و ریسک و بهره‌وری نقش ارزنده دارد.
به گفته دبیر کنگره از سال 2001 بحث رسوایی‌های مالی در دنیا ضرورت توجه به نظام راهبری و کنترل‌ها و حسابرسی‌ها را جدی کرده است و نیز در ایران این موضوع از سال‌های گذشته مورد توجه قرار گرفته است.
وی تاکید کرد: از سال 90 سازمان بورس مقرراتی را وضع کرد که بر اساس آن شرکت‌ها موظف بودند، از سال 91 کمیته‌های حسابرسی داخلی خود را فعال کنند که منجر به حفاظت از دارایی‌ها، بهبود عملکرد، شفافیت مالی و سلامت اداری می‌شود.
دکتر رحمانی با اشاره به اظهارات صالح‌آبادی رئیس کل سازمان بورس بیان داشت:‌ وی معتقد است شفافیت مالی و بهبود بهره‌وری در شرکت‌ها باید ایجاد شود و سازمان بورس نیز درصدد تشکیل کمیته حسابرسی داخلی است.
دبیر این همایش همچنین به اظهارات رئیس کل بانک مرکزی پرداخت و گفت: به دلیل اینکه بانک‌ها سپرده‌گذاری دارند، این حساسیت وجود دارد که در ساختار بانک‌ها مدیریت ریسک و حسابرسی ایجاد شود و در صورتی که این موضوع انجام نگیرد، موجب بی‌اعتمادی در میان سپرده‌گذاران خواهد شد.
وی افزود: بانک مرکزی در سیستم نظارتی و مقام ناظر به حسابرسان داخلی بانک‌ها توجه خواهد داشت و همچنین واحد تطبیق که بر اساس قوانین و مقررات راه‌اندازی شده باید در کنار آن کمیته‌های حسابرسی نیز ایجاد شود.
به گفته دکتر رحمانی در این صورت مشتریان بانک‌ها تسهیلات کلانی که می‌گیرند، در صورت وجود کمیته حسابرسی قوی، ریسک اعتباری بانک کاهش می‌یابد و اهلیت و صلاحیت مشتری مورد توجه قرار خواهد گرفت.
وی تاکید کرد:‌از دیگر مباحث ریسک کج‌اخلاقی یا همان انحراف در هزینه‌کرد اعتبارات است که با وجود کمیته‌های حسابرسی این موضوع کنترل خواهد شد و مدیریت ریسک صورت می‌گیرد.
دکتر رحمانی به حساسیت نهاد‌های نظارتی دنیا مانند کمیته بال، بانک جهانی و موسسه تأمین بین‌المللی به موضوع کنترل داخلی و مدیریت ریسک اشاره کرد و یادآور شد:‌رئیس کل بانک مرکزی عنوان کرد تشکیل کمیته‌های حسابرسی نیاز به اجماع داشته تا راهبری شرکتی ایجاد شود و البته در این راستا پیشنهاد داد تا لایحه‌‌ای برای راهبری شرکتی به منظور راه‌اندازی در بانک‌ها، شرکت‌های غیر دولتی،‌اتاق بازرگانی و بورس تنظیم شود.

تعداد مشاهده خبر: (930)
کد خبر: 12